блок рекламы
468x60
25 Авг 2010, 15:01

Правильний розрахунок пені, інфляційних, 3 відсотків річних на КапитализаторЪ.ком. Рекомендації використання інструментів порталу

Калькулятор інфляційних втрат, відсотків річних та пені – багатофункціональний інструмент, може бути застосованим для будь-яких за складністю розрахунків. Одночасно, в статті не зупинятимемось багато на правовій природі розрахунків, цьому відведена інша тема.
Зупинимось на тому, як правильно встановити обмеження, щоб результат розрахунків відповідав вашим очікуванням.

 

 

ВСТУП. «КРОК 1: Створити Новий Розрахунок».
 

Отже, ви зареєструвались та ввійшли в опцію «Мій Робочий стіл», замовили необхідну кількість платних розрахунків або використовуєте безкоштовні можливості. На робочому столі вибрали піктограму «Розрахунки заборгованості (для України)». Натиснули «новий розрахунок». Перед вами виникне вікно:

 

Тепер важливо встановити згадувані обмеження, заповнити чекбокси і поставити вірно «галки»

 

1.«Заголовок»

 

В цю комірку можна вписувати назву вашого розрахунку. Наприклад: рахуємо борг по Обленерго, - можемо вписати «Обленерго», а за умовчуванням цей розрахунок буде названий за часом і датою створення, як це видно на малюнку вище. Надалі за заголовком (назвою) можна в будь-який час знайти цей розрахунок в списку розрахунків і, що важливо, внести зміни до нього, роздрукувати або зберегти в доступних форматах .xls або .pdf

 

2. «Встановіть обмеження дат»

 

 

 

Зараз варто роз’яснити, що стрілка 1 вказує дату, раніше котрої програма заборгованість не розраховуватиме. Ця графа інформативна, щоб користувач знав, як «глибоко назад» в часі можна почати розраховувати борг та відповідальність за порушення грошового зобов’язання.
Отже, в даному випадку користувач зможе вибрати дату початку розрахунку пізніше чим 01.01.2003 року (як на малюнку).
В той же час стрілка 2 в цьому малюнку показує дату в майбутньому, за котру користувач не може виходити в даний момент при розрахунку. Як правило – це кінець поточного року. Це також комірка інформативна, її змінити користувач не може.
Зрозуміло, що дата подачі позову знаходиться між датами 1 і 2.

 

3. «Дата подачі позову»

 

 

Натискаєте кнопку і вибираєте дату, коли подається позов.
Що це за дата?
Це дата, до якої включно буде фактично проведений розрахунок боргу, відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов’язання.
Як правило, правники «зупиняються» в розрахунку (наприклад пені) в гіпотетичний день подачі позову. Отримані суми пені, інфляційних та 3% річних заявляють в позові разом з боргом для стягнення.

Ось тут важливо зрозуміти користь від збереження розрахунку в системі, про що говорилось раніше. Наприклад, ви виграли справу. Але від дати подання позову (тобто в нашому випадку – дати, до котрої здійснено розрахунок боргу та відповідальності за несвоєчасність погашення грошового зобов’язання) до дати фактичного погашення (стягнення виконавчою службою, оплати) проходить певний час. Ви маєте можливість війти в здійснений вами раніше розрахунок і «дорахувати» всі суми до дати фактичного виконання зобов’язання, при цьому попередні суми вже вводити не буде потрібно, оскільки вони були раніше збережені.

 

4. «Обмеження розрахунку пені»

 

 

Справа на малюнку ви бачите чекбокси з галками. Це значить, що ці два обмеження будуть обов’язково застосовані, якщо ви їх не заберете кліком мишки. Іншими словами, якщо вам ці обмеження не потрібні – заберіть галку, тоді вони не враховуватимуться.
 

В чому суть саме цих обмежень?

Перше обмеження випливає з п. 6 ст. 232 Господарського кодексу, тобто, зокрема, нарахування пені за порушення не будь-якого, а лише господарського зобов’язання.
Якщо галка в цьому чекбоксі залишиться, програма «обріже» нараховану суму пені, - рахуючи її не більше ніж 6 місяців з дати виникнення права на її розрахунок (нарахування). Наприклад заборгованість виникла 01.01.2010 року. Ця заборгованість погашена 01.09.2010р. Галка в даному чекбоксі - присутня. Програма рахуватиме пеню з 01.01.2010р. по 01.07.2010р., тобто лише 6 місяців з дати порушення грошового зобов’язання. Якщо ж галку заберете, програма нараховуватиме пеню за весь час прострочення, але з врахуванням другого обмеження (дивись нижче).

Друге обмеження випливає з ч. 2 ст. 258 Цивільного кодексу, тобто застосовується як для господарського прострочення, так і до прострочення не пов’язаного з господарською діяльністю (наприклад при стягненні боргу – позики з фізичної особи по розписці).
Якщо галка в цьому чекбоксі залишиться, програма «обріже» нараховану суму пені, залишивши лише ту, що нарахована на протязі одного року до дати подання позову. Все, що раніше, – відкидатиметься, не враховуватиметься в кінцевих таблицях.
Заберете галку – програма не буде «обрізувати» пеню «одним роком». Наприклад:
позов подано 01.10.2010р. щодо, боргу, який виник 01.07.2008р. Якщо чекбокс з галкою, програма залишить в кінцевій таблиці лише ті суми пені, що нараховані з 01.10.2009р. Тобто програма вважатиме, що щодо сум пені з 01.07.2008р. по 01.10.2009р. пройшов термін позовної давності на стягнення.
Заберете галку, - дане обмеження взагалі не застосовуватиметься
.

Як зрозуміло, - і в першому, і в другому випадку застосовувати чи не застосовувати - це виключно Ваш вибір, хоча за умовчуванням обидва обмеження застосовуються. Зверніть на це увагу.

 

 

5. «Відсоток річних, %», «Кратність облікової ставки», «Фіксована пеня (річна ставка)», «Фіксована пеня (щоденна ставка)»

 

 

 

В комірці «Відсоток річних, %» (справа) необхідно вказати той процент, який випливає зі статті 625 Цивільного кодексу. За умовчуванням – це 3%, але стаття 625 ЦКУ дозволяє і інший відсоток, у випадку, якщо це передбачено договором. Тому, Ви можете вдрукувати комірку саме той відсоток, що передбачений договором, або ж залишити той, що передбачений Законом.

Наступні обмеження - «Кратність облікової ставки», «Фіксована пеня (річна ставка)», «Фіксована пеня (щоденна ставка)» стосуються виключно пені.

При цьому, зверніть увагу, спочатку вибирається вид пені, який вам необхідно розрахувати, - проставляєте мишкою «крапку» зліва одну з трьох, або:
«Кратність облікової ставки» - якщо в договорі вказано, що пеня рахується, наприклад, в подвійному розмірі облікової ставки. Проте на практиці в договорі може бути інше:
«Фіксована пеня (річна ставка)» - якщо в договорі вказано, наприклад, - «за час прострочення нараховується пеня в розмірі 16,5% річних», відмічаєте «крапкою» зліва саме цей вид пені і проставляєте в комірці цієї же стрічки 16.5 (шістнадцять крапка п’ять) або ж якщо інша пеня:
«Фіксована пеня (щоденна ставка)» - якщо в договорі вказано, наприклад, - «за кожен день прострочення нараховується пеня в розмірі 0,3% », відмічаєте «крапкою» зліва саме цей вид пені і проставляєте в комірці цієї же стрічки 0.3 (нуль крапка три).

 

6. «Обмеження ставок у розрахунку»

 

 

Цей чекбокс застосовується для вирішення іншої проблеми розрахунку пені, 3% річних. В чому полягає ця проблема? В тому, що окремі правники для розрахунку пені та 3% річних беруть базу, що включає інфляційні (тобто з реального боргу, збільшеного на суму інфляції). Інші – розраховують пеню та 3% річних з чистої суми боргу (не додаючи до боргу інфляційних втрат).
Про проблему в розрахунку, за і проти – можна ознайомитись також в цій статті.
За умовчуванням видно, що чекбокс порожній, тобто інфляційні додаються до реального боргу, і при розрахунку 3% річних або пені використовується борг збільшений на інфляцію.

Наприклад, борг 1000 грн. виник 01.01.2010р. Погашено 31.01.2010р. 3% рахуватимуться з суми:
1000 грн.* 101,8% * 3% * 31 / 365

Якщо чекбокс заповнений, то розрахунок матиме інший вигляд:
1000 грн.* 3% * 31 / 365

Це пояснення призначення даного чекбоксу.
Увага! Якщо ви невпевнені, чи додавати для розрахунку 3% річних та пені до боргу інфляційні, поставте відповідну галку (тобто назначте «не додавати інфляційні до суми боргу») в даному чекбоксі.

 

7. «Обмеження розрахунків»

  

 

1. Кратність облікової ставки не може бути більшою 2 (відмітьте, щоб НЕ використовувати)
2. Фіксована пеня не може бути більшою, ніж подвійна облікова ставка (відмітьте, щоб НЕ використовувати)

Як зрозуміло, ці чекбокси обмежують в розрахунку розмір пені кратністю облікової ставки.

В першому випадку - що це таке? Наприклад, в договорі зазначено, що «пеня нараховується виходячи з чотирикратної облікової ставки за кожен день прострочення». Наша програма за умовчуванням (якщо ви не поставите галку тут) примусово обріже пеню двократним розміром. Якщо ж ви бажаєте рахувати, не «обрізуючи» розмір пені двократною обліковою ставкою НБУ, - як в наведеному прикладі, три-, чотири-, п’яти- кратну ставку НБУ, слід поставити галку.

В другому випадку, тобто, якщо в договорі вказано фіксовану пеню (наприклад 40% річних), наша програма автоматично, примусово обріже цю договірну неустойку до подвійного розміру облікової ставки НБУ (випливає зі статті 3 Закону «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»), а тому пеня буде рахуватись фактично не з 40% річних, а лише з подвійної облікової НБУ.
Якщо ж ви поставите галку, обмеження подвійною ставкою НБУ не застосовуватиметься, програма не буде примусово обрізувати розмір пені до подвійної облікової, а залишить в розрахунку саме 40% річних.8. «КРОК 2: Додати Дати та Суми»

 


Клацніть на іконці календарика, щоб вибрати – коли відбувались зміни в сумі боргу, а поруч – яка це зміна в сумі.
Наприклад:
А) 01.01.2010р. виник борг в сумі 1000 грн. Вибираєте «01.01.2010» та поруч вдруковуєте суму 1000.
Б) 10.01.2010р. борг збільшився по накладній на відпуск на суму 2500 грн. Клацаєте «додати нову суму» (доступно в платній версії програми) і під першим записом (дивись вище), вибираєте дату «10.01.2010» та поруч вдруковуєте суму 2500.
В) 01.10.2010р. сплачено 1700 грн. Клацаєте «додати нову суму» (доступно в платній версії програми) і під другим записом (дивись вище), вибираєте дату «01.10.2010» та поруч вдруковуєте суму -1700 (мінус 1700).

 

Важливо.
Для програми не має значення, в якій послідовності ви вводитимете зміни в складі заборгованості, - чи в хронологічному порядку, чи ні. Програма сама впорядкує всі суми для таблиці в хронологічному порядку. Отже, в будь-якому випадку можна буде вже у збережений розрахунок вносити будь-які зміни (оплати або виникнення заборгованості), змінити дату подання позову, переробити всі обмеження, про які йшлось вище і перерахувати введені суми боргу по нових обмеженнях. Погодьтесь, зручно.

 


9. «КРОК 3: Одержати Результат»

 


Натиснувши «Розрахувати Зараз» - отримаєте таблиці виходячи з тих даних, які ви надали програмі. Таблиця буде збережена в системі.
Обережно! Клацнувши на кнопці «Назад до списку» - вас викине до збережених розрахунків, що проводились вами раніше. Не плутайте ці дві кнопки!

 

Вдалих вам розрахунків!

 

Вам може згодитись:

 Внести свій бізнес до рейтингового бізнес-каталогу на Капитализаторъ.КОМ (безкоштовно)

Зведена таблиця облікових ставок НБ України з 1992 року 

Зведена таблиця індексів інфляції 2001-2010рр.

Зведена таблиця індексів інфляції 1991-2000рр.

Калькулятор розрахунків заборгованості з врахуванням індексу інфляції (Україна, Росія, Бєларусь)

 

а також:

1) Держкомстат щодо розрахунку середньоденного індексу інфляції;

2) Яким чином розраховуються індекси інфляції?;

3) ПРО НАЦІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ІНФЛЯЦІЇ...;

4) Індекс інфляції в США - Consumer Price Index (СРІ);

5) Де рахуємо інфляційні?

6) Приклад аналізу причин зміни облікової ставки НБУ.

7) Що таке облікова ставка (ставка рефінансування) і як її розраховують

8) Определения учетной ставки в украинском законодательстве

 

 

В категории:

Связанные разделы библиотеки:

Случайный термин из Словаря юридических терминов: Практикант

Комментарии

Сортировать: [По убыванию] [По возрастанию]

Внимание: Пожалуйста, зарегистрируйтесь для комментирования

 
 
Все права на материалы, размещенные на сайте kapitalizator.com, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на http://www.kapitalizator.com обязательна.